Prowler HDX u Hasičského sboru

Deset čtyřkolek Arctic Cat Prowler HDX s přívěsem zakoupil Hasičský záchranný sbor s finanční spoluúčastí Evropské unie

V prosinci roku 2013 byl představen nový Integrovaný operační program Evropské unie "Technika, technologie a prostředky HZS ČR pro efektivní zásah".
Z něj bylo mimo jiné dodáno 10 terénních vozidel SxS Arcti Cat homologovaných v kategorii R (tedy speciální čtyřkolka) s pohonem všech kol včetně přívěsů.

Side by Side Arctic Cat Prowler HDX

Side by Side Arctic Cat Prowler pohání kapalinou chlazený jednoválec EFI o objemu 695 ccm a výkonu 34 kW při 6 500 ot./min. Pohon je možno elektronicky volit v konfiguraci 2×2 nebo 4×4. O převody se stará automatická převodovka Duramatic s redukcí, uzávěrka předního diferenciálu je elektronicky ovládaná. Samozřejmostí je možnost brzdit motorem.

Přední zavěšení je u tohoto typu tvořeno nezávislými dvojitými rameny ve tvaru A, u zadní nápravy navíc doplněnými příčným stabilizátorem. Brzdy jsou na obou nápravách hydraulické, kotoučové. Sklápěcí korba uveze 455 kg a je dostatečně velká i na europaletu. Její využití dále rozšiřuje také možnost zcela sundat bočnice. Vnitřní rozměry korby jsou 1 420×1 050×260–360 mm. Celková délka čtyřkolky je 3 277 mm, šířka 1 524 mm a výška 2 006 mm. Hodnota brodivosti dosahuje 650 mm. Rozvor náprav je 2 159 mm, světlá výška pak 254 mm.

V přední části podvozku je integrovaný lanový naviják COMEUP Cub 4 12V STD vybavený rolnami, včetně ocelového lana a háku. Odnímatelná sněhová radlice o šíři 152 cm včetně adaptéru pro uchycení na vozidlo s bezpečnostním systémem při nárazu do překážky (obrubníku, patníku, kamene apod.) byla dodána jako příslušenství čtyřkolky.

K vozu byl dodán i magnetický maják s LED zdrojem světla modré barvy.


Vysokotlaké hasicí zařízení

Vysokotlaké hasicí zařízení Rapid 23/50 ERS je umístěno na korbě čtyřkolky spolu s polypropylénovou nádrží o objemu 250 litrů vody. Čerpadlo je samonasávací, plunžrové, PETO NP 16 o výkonu 23 l/min při tlaku 50 barů. O pohon se stará benzínový čtyřtaktní motor Kohler CS 6 ST o výkonu 4,47 kW. Průtokový manuální naviják s vysokotlakou hadicí umožňuje zásah až na vzdálenost 60 metrů. Hasicí zařízení tvoří s nádrží jeden celek a je přenosné.

Rozdělení strojů do krajů

  • 2 ks Moravskoslezský kraj
  • 2 ks Záchranný útvar HZS ČR
  • 1 ks Jihočeský kraj
  • 1 ks Kraj Vysočina
  • 1 ks Jihomoravský kraj
  • 2 ks Středočeský kraj
  • 1 ks Karlovarský kraj